مقالات اموزشی

بررسی ارور های دوربین های کانن

Err 01: خطا در اتصال لنز به دوربین

این اشکال که اولین پیغام خطا در مدل های شرکت کانن است ممکن است مربوط به لنز کانن یا دوربین کانن باشد و یا در برخی موارد تمیز نبودن کنتاکت های لنز (محل اتصال لنز به دوربین) باعث نمایش این پیام خطا می شود.

اتصال بین بدنه دوربین و لنز از طریق پین های طلایی رنگ موجود در نقاط اتصال دوربین و لنز می پذیرد. هر کدام از این پین ها انعطاف پذیر هستند و اگر آنها را فشار دهید، هر کدام از این پین ها به طور مستقل فرو می روند. اگر این پایه ها در حین نصب لنز کانن گیر کنند، داخل بمانند یا کثیف شوند، پیغام خطای Err 01 روی دوربین نمایش داده می شود.

اتصال بین بدنه دوربین و لنز توسط پین های طلایی در نقاط اتصال دوربین و لنز ایجاد می شود. هر کدام از این پین ها انعطاف پذیر هستند و اگر آنها را فشار دهید، هر کدام از این پین ها به طور مستقل داخل می روند. اگر این پایه‌ها هنگام نصب لنز کانن گیر کرده یا کثیف شده باشند، پیام خطای Err 01 روی دوربین نمایش داده می‌شود.

بربرای رفع این ارور ابتدا باید دوربین را خاموش کنید و سپس با یک پارچه تمیز و نرم، محل اتصال بین دوربین و لنز را جداگانه تمیز کنید.

Err 02: خطای کارت حافظه

این خطا از پیام خطا در مدل های کانن که Err 02 نام گرفته است، ناشی از اشکال در ارتباط کارت حافظه دوربین می باشد. پیش آمدن این مشکل ممکن است از خود دوربین یا کارت حافظه باشد.

دلایل مختلفی برای ظاهر شدن Err 02 وجود دارد. این ارور می تواند ناشی از استفاده از کارت حافظه نامناسب، استفاده از کارت حافظه micro SD به جای کارت حافظه SD، خرابی کارت حافظه، خرابی کارت خوان دوربین و غیره باشد.

Err 04: عدم ظرفیت کارت حافظه

این خطا ممکن است به شکل راحتی ناشی از پر شدن کارت حافظه باشد یا ارتباط به عدم شناسایی ظرفیت خالی کارت به واسطه دوربین باشد.

این خطا به کاربر اعلام می کند که ظرفیت کارت حافظه پر شده است و نمی تواند عکس های دیگری بگیرد. البته این ارور می تواند ناشی از عدم شناسایی کارت حافظه توسط دوربین نیز باشد.

برای رفع این خطا کافی است محتویات کارت حافظه خود را انتقال داده و سپس آن را از کارت حافظه حذف کنید و یا آن را با یک کارت حافظه ی خالی جایگزین کنید.

xErr 05: اختلال در عملکرد فلاش دوربین

ارور 05 در دوربین های مجهز به فلاش رخ می دهد و نشانه وجود مشکل در قسمت فلاش کانن است. اگر فلاش داخلی دوربین توانایی بیرون آمدن نداشته باشد یا مانعی بر سر راه بیرون آمدن آن وجود داشته باشد Err 05 نشان داده می شود. در این حالت دوربین هیچ کاری برای تصحیح خطا انجام نمی دهد. ارور 05 در دوربین های DSLR مخصوص فلاش های بالا جهنده است که به آن ها پاپ آپ فلاش هم گفته می شود.

این اتفاق زمانی می افتد که هنگام استفاده از دوربین به فلاش نیاز داشته باشید و دوربین به جای باز کردن فلاش خطای 05 را نشان می دهد و هیچ کار دیگری انجام نمی دهد. برای رفع این مشکل کاری نمی توانید انجام دهید و باید دوربین را به نمایندگی تعمیر دوربین کانن ببرید یا دوربین را روی حالت Flash Off قرار دهید تا بدون فلاش عکس بگیرید.

Err 06: اختلال کارایی قابلیت تمیز کننده سنسور

چنانچه عملکرد سیستم تمیز کننده سنسور که در زمان روشن یا خاموش شدن دوربین کار می کند با مشکل روبرو شود و کامل انجام نگیرد، کد ارور Err 06 نشان داده خواهد شد.

ارور 06 در دوربین های کانن مربوط به اختلال در عملکرد Clean Image Sensor یا تمیز کردن سنسور حسگر که در زمان روشن یا خاموش شدن دوربین کانن که بطور خودکار توسط دوربین انجام می شود و تا حد زیادی از آلودگی‌ها و گرد و غبار نفوذ کرده به سنسور را کاهش می دهد مربوط می شود. برای رفع این ارور باید دوربین را به نمایندگی تعمیرات کانن بیاورید تا متخصصان این ارور را برطرف کنند.

Error 99: پیغام ارور عمومی و غیر مشخص

کاربران دوربین های سری EOS کانن که قبل از سال 2007 عرضه شده اند با این پیغام ارور مواجه خواهند شد. در واقع کد ارور Error 99 نشان دهنده اختلال عمومی در عملکرد دوربین است و ارتباطی با ارورهای 01 تا 06 ذکر شده نخواهد داشت. از آنجایی که این پیغام ارور به شکل مشخص به مشکل خاصی اشاره نخواهد داشت امکان دارد در دو مدل دوربین یکسان نشان دهنده مشکل های متفاوتی باشد.

معمولا این ارور به بخش خاصی یا مشکل خاصی اشاره نمی کند و فقط نشان می دهد که عملکرد دوربین با مشکل مواجه شده است و برای رفع آن باید دوربین در نمایندگی به طور کامل بررسی شود تا مشخص شود کدام بخش مشکل دارد.

کدهای خطا در دوربین‌های جدید EOS

از اوایل سال 2007، مدل هایی مانند Canon EOS 850d و Canon EOS 6d mark ll به ویژگی پیشرفته اعلان خطا مجهز شدند. ابتدا این مدل ها توانایی آن را دارند تا پیام های خود را در کنار توضیح ارور و روش حل کردن پر سرعت آن را بر روی صفحه نمایش، نمایش بدهند. دوم اینکه به جای نمایش کد عمومی Error 99، کدهای ارور به روزتری اضافه بر کدهای 01 تا 06 افزوده شده است تا عکاس با دقت بیشتری به طرف علل بروز ارور راهنمایی کند.

  • Err 10: مختل شدن فایل

Err 10 از پیغام ارور های دوربین های کانن به این معنا می باشد که در نوشتن فایل بر روی کارت حافظه نوعی ارور رخ خواهد داد.

برای رفع ارور 10 در دوربین کانن باید کارت حافظه را تعویض نمود و از یک کارت حافظه حدید استفاده کرد و در صورت نمایش مجدد ارور باید دوربین را به مرکز خدمات نمایندگی کانن بیاورید تا کارشناسان دوربین را بررسی کنند.

  • Err 20: اختلال مکانیکی

در بخش آینه، شاتر یا مکانیسم دیافراگم نوعی اختلال، ارور یا قفل شدن رخ داده است. این پیغام ارور دقیقاً به محل اختلال اشاره نمی کند، ولی نشان می دهد که ارور رخ داده مرتبط به بخش های مکانیکی است.

برای رفع خطای Err 20 باید دوربین را به مرکز خدمات کانن بیاورید تا کارشناسان پس از بررسی دستگاه، قسمت خراب را پیدا کنند.

  • Err 30: اختلال شاتر

بر عکس Err 20 این ارور دقیقاً به اشکالی در شاتر دوربین اشاره می کند. این اشکال می تواند یک اشکال مکانیکی یا اشکال در ارتباط الکترونیکی شاتر باشد.

ارور 30 ​​به عنوان خطای شاتر شناخته می شود و برای تعمیر دستگاه باید آن را به مرکز خدمات کانن بیاورید.

  • Err 40: اختلال در منبع تغذیه

این پیام نشان دهنده ی اشکال درونی در تامین انرژی از منبع تغذیه یا همان باتری دوربین به برخی بخش های دوربین است. این ارور هیچ ارتباطی به ضعیف بودن باتری یا نداشتن شارژ باتری ندارد و زمانی ظاهر می شود که باتری دوربین خراب باشد و باید باتری خود را تعویض کنید و نمی توانید باتری را تعمیر کنید.

  • Err 50: اختلال در کنترل الکترونیک

بر عکس Err 20 که به مشکلات مکانیکی اشاره می کند، این پیغام ارور به کاربر می گوید که اختلالی در بخش های الکترونیکی ناشی از تداخل یا ارتباط نا مناسب وجود دارد، اما مشخص نمی کند که دقیقاً منبع این خطا چیست.

  • خطای 70 در دوربین کاننErr 70:

این پیغام ارور های دوربین های کانن از پیغام خطا در مدل های کانن به اشکالی در رابطه با ثبت تصاویر یا ذخیره سازی اشاره خواهد داشت. این ارور امکان دارد یک مشکل ساده در کارت حافظه نباشد ولی ایراد کارت حافظه را نباید نادیده گرفت.

  • Err 80 : اختلال الکترونیک یا اختلال عکس

در زمان به وجود آمدن پیام ارور چه کاری باید انجام بدهیم ؟
در اول باید در نظر داشته باشید که مشکل بوجود آمده امکان دارد ایرادی ساده و موقت در روند کارایی دوربین باشد. اگر باتری را به مدت چند ثانیه از دوربین خارج کنید و مجدداً درون دوربین قرار دهید در حقیقت عمل بوت (راه اندازی مجدد) را انجام خواهد داد. همانطور که در کامپیوتر بسیاری از مشکلات با راه اندازی حل می شود، این امر می تواند برای مدل های DSLR نیز صادق باشد. پس این به عنوان یک حرکت عمومی در زمان بروز پیغام های خطا این عمل را انجام می دهد.

ولی این کار همیشه مشکل را بر طرف نمی کند. ممکن است پس از قرار دادن دوباره باتری یا پس از گرفتن عکس، پیام خطا دوباره ظاهر شود.

هنگامی که پیام ارور بعد از گذاشتن یا نصب ابزار دیگری بر روی دوربین (مانند کارت حافظه یا لنز) اتفاق بیافتد، سعی کنید ابزار را از دوربین جدا کرده و دوباره اقدام به نصب کنید و عملکرد استاندارد دوربین را بررسی کنید. در صورت تکرار دوباره ارور، قطعه های نصب شده را جدا کرده و با قطعات دیگر جایگزین کنید. اگر لنز استفاده شده از مارکی به غیر از کانن است، سعی کنید عملکرد دوربین را با لنز کانن بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *